Negyedik alkalommal rendezték meg a Beszterce-Naszód Megyei Magyar Napokat
A már mindenki által jól ismert Beszterce-Naszód Megyei Magyar Napokat, idén negyedik alkalommal szervezték meg. A zárónap június 14-én vette kezdetét a megszokott helyszínen, a besztercei Schullerwald parkerdőben.
Bár az időjárás nem volt kedvező, az eső sem a fellépőket, sem a közönséget nem tudta megtörni. Mindenki izgatottan várta a program utolsó pontját, az eső pedig nem jelentett akadályt számukra.
Az esemény neve az évek során ugyan változott, de hagyományait megőrizve, már a reggeli órákban 13 bográcsban rotyogott idén a gulyás, amelyet különböző titkos receptek alapján készítettek. A színpadi programot a Cegőtelki Fúvószenekar nyitotta meg, változatos repertoárjával. Őket a Besztercei magyar óvodák csoportjai követték különleges produkcióikkal. Az előadássorozatot a 10-es óvoda, Zümi csoportja nyitotta, Pásztor Ágnes óvónő vezetésével. Fellépett továbbá a 6-os Napköziotthon Napsugár csoportja, akiket Gorboi Enikő és Aczél Aliz Brigitta óvónők készített fel, a 13-as számú napköziotthon Csicsergők csoportja Szikszai Tünde és Pap Noémi óvónők gondos irányításával, valamint a 6-os számú Napköziotthon Szívecskék csoportja, Pásztor Tünde és Lakatos Ildikó óvónőkkel együtt, akik zárták a sort.
A gyereksarokban is számos izgalmas program várta a legkisebbeket: fonalszövés, nemezelés, csúszda és arcfestés.
A gyermekek színes előadásait a hivatalos megnyitó követte. A színpadon Décsei Atilla, az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei szervezetének elnöke és megyénk alprefektusa köszöntette a jelenlévőket. Az eseményt megtisztelte jelenlétével, Ștefania Stere Beszterce város alpolgármestere, Stelian Dolha Beszterce-Naszód megye prefektusa, Cristian Roth-Gross a Romániai Németek Demokratikus Fóruma Beszterce-Naszód megyei szervezetének elnöke, Dr. Kőrösi Viktor Dávid vezető konzul Magyarország Főkonzulátusa Kolozsvár részéről, Baracsi Endre, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés alelnöke, Sztolyka Zoltán, Rozsály község polgármestere, Székely István, az RMDSZ ügyvezető alelnöke. Az eseményen jelen volt Szilágyi Zsolt, megyei tanácsos és Zoltán-Sipos Tímea, az RMDSZ megyei ügyvezető elnöke, megyei tanácsos és Máthé Attila, az RMDSZ besztercei szervezetének elnöke és városi tanácsos is.
A színpadi program folytatásaként fellépett a Besztercei Vadrózsa néptánccsoport kicsi, közép és haladó csoportja, akik felcsíki, magyarpalatkai és küküllőmenti táncokat mutattak be Nagy Győző táncoktató és Pásztor Ágnes csoportvezető irányításával. A Szentmátéi Kéknefelejcs kis csoportja szatmári táncokat, míg a Kéknefelejcs nagy csoportja szentiványi táncokat adott elő. A csoport vezetője Lakatos Imre, táncoktatóik pedig Nagy Győző és Marcu Dániel. A Tekei Tulipán tánccsoport is őrizi a hagyományokat, felcsíki táncokat bemutatva Nagy Győző és Marcu Dániel táncoktatók, valamint Kis Ilus csoportfelügyelő segítségével. A Zselyki Hagyományőrző Tánccsoport koreográfiája a zselyki táncrendet elevenítette fel. Bemutatták a lassú és gyors csárdást, illetve ahogy a Zselykiek emlegetni szokták, a karcsas táncot is. A koreográfiájukkal egy régi hagyományt, a katona búcsúztatás szokásaira épült táncot mutattak be. Idén a nemrég elfogadott Szórvány Cselekvési Terv keretén belül a Beszterce-Naszód Megyei Magyar Napok vendége volt a Nagybányai Talpalatocska néptánccsoport és a Szamosardói Bokréta Néptánccsoport is. A csoportokat Kása Zsolt felkészítő tanár kísért, jelenlétükkel erősítve a közösségépítő program célját.
Színpadi programok mellett a szervezők versenyekkel is készültek a vendégek számára, többek között aknamező, táblajáték, és kocsihúzó verseny. A vásár részleg gazdag kínálata számos érdeklődőt vonzott, akik pogácsák, kürtőskalács, fagylalt, grillételek, tacsi gyékény tárgyak, illatos gyertyák, levendulacsokrok, kerámia konyhai eszközök, ékszerek, textil tárgyak, valamint magyar olvasmányok közül válogathattak.
A szervezők vidám és lendületes gyerekkoncerttel is készültek a legkisebbek számára a Libavonat Zenekar előadásában. Tilu és Én remek hangulatot teremtett, amit a sok gyermeknevetés is visszaigazolt.
Az est méltó zárásaként, a CHARGE Charlie Cover Band élő zenéjű koncertje következett. Időjárás ellenére a zenekar remek hangulatot teremtett, a közönség együtt énekelte a jól ismert dalokat. CHARGE Charlie Cover Band igazi sikert aratott, amit jól bizonyít, hogy a nézők kétszer is visszatapsolták őket a színpadra.
Az esemény szervezői voltak: az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei szervezete, valamint a Besztercei MADISZ és a Pro Hereditatem Egyesület.
Támogatók és partnerek: az RMDSZ által alapított Communitas Alapítvány, az RMDSZ Ügyvezető Elnöksége, RMDSZ Nőszervezet, a Besztercei Polgármesteri Hivatal, Beszterce-Naszód Megye Tanácsa és a Besztercei Kulturális Központ.
További támogatók és partnerek: a Bethlen Gábor Alapítvány, Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye Önkormányzata, Hargita Megye Tanácsa, valamint a Vámszer Géza Művészeti Népiskola.