
- Eranus Enikő
- március 15, 2025
- zero comment
Ünnepi Megemlékezés a Szabadságharc Emlékére Besztercén
Március 15-én, Besztercén a közösség egy felemelő ünnepi műsor keretében emlékezett meg az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseiről. A rendezvény méltó módon tisztelgett mindazok elött, akik a szabadságért küzdöttek, és akiknek emlékét ma is ápoljuk.
A rendezvény az Andrei Mureșanu Főgimnázium diákjainak előadásával vette kezdetét, akik Vörösmarty Mihály híres költeményét, a Szózat sorait szavalták. A fiatalok rendkívüli módon idézték meg a költő szavait, és ezzel elkötelezettséget tanúsítva a szabadság iránt, méltó nyitányt biztosítottak az estnek. A diákok között olyan kiváló tehetségek szerepeltek, mint Bocskai Anita, Décsei Nórbert (Petőfi Sándor szerepében), Lakatos Eliza, Magyarosi Brigitta, Magyarosi Kristóf, Móriczi Patrícia, Pásztor Kinga (Szendrey Júlia szerepében), Székely Márkus, Szőllősi Áron és Zoltán Donát, akik a rendezvény.
A műsorvezetők, Zoltán Donát és Emrich Lídia, az alábbi Petőfi Sándor idézettel nyitották meg a beszédek rendjét „Ezernyolcszáznegyvennyolc, te csillag, Te a népek hajnalcsillaga!… /Egy vallás van a földön: szabadság! Aki mást vall, rettentőn lakol…”. Ezáltal emelték ki a szabadságért vívott harc fontosságát és különös hangsúlyt fektettek arra, hogy március 15-én tisztelettel emlékeznek mindazokra, akik félelmet nem ismerve bátran harcoltak.

Az esemény vallási vonatkozású részeként Nagytiszteletű András Péter, református lelkipásztor és Nagytiszteletű Tóth Zoltán-Csaba, evangélikus alesperes, lelkipásztor úr imát mondtak azokért, akik a nemzetünk szabadságáért harcoltak.
A rendezvény folytatásában politikai üzenetek és köszöntők hangzottak el, megerősítve, hogy a szabadságharc hőseinek öröksége ma is él. Décsei Atilla, az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei szervezetének elnöke, alprefektus, az est házigazdája, tisztelettel köszöntötte a meghívottakat és a közönséget, felolvasva Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnökének ünnepi üzenetét, amelyben hangsúlyozta, hogy a szabadságot és a közösség jövőjét ma is védeni kell.

Az ünnepi beszédek sorát gazdagították: Gabriel Lazany, Beszterce város polgármestere, Teofil Cioarbă, Beszterce-Naszód megye prefektusa, Claudiu–Daniel Tămaș, Beszterce-Naszód Megyei Tanácsának alelnöke, Vasile-Daniel Suciu, a Képviselőház elnöke, Stelian Dolha, alprefektus, Szőke Krisztián, a Magyarország Főkonzulátus kolozsvári munkatársa és Székely István, az RMDSZ ügyvezető alelnöke. A rendezvényt továbbá megtisztelte jelenlétével Szilagyi Zsolt, megyei tanácsos, Zoltán-Sipos Tímea, az RMDSZ megyei ügyvezető elnöke és megyei tanácsos, valamint Máthé Attila, Beszterce város tanácsosa.
Az est egyik fénypontja a Bekecs Néptánc Színház „Táncolva öröklődik” című folklórelőadása volt, amely hiteles betekintést nyújtott a Kárpát-medence kulturális örökségébe. Az előadás által sikerült bemutatni, Kárpát-medence különböző településeinek és dialektusainak jellegzetes táncbéli hangulatait, miközben a népi tánc és zene mesterei bepillantást adtak saját szellemi és kulturális örökségükbe.

A műsor során a táncosok és zenészek a Dél-alföld, Felcsík, Gyergyó, Szatmár, Méhkerék, Szilágyság, Sóvidék és Kalotaszeg jellegzetes táncait, valamint a hozzájuk tartozó dallamokat és mozdulatokat idézték meg. Farkas Ágnes, az előadás koreográfusa és táncmestere, Farkas Tamás, rendező-koreográfus, valamint Ritziu Ilka-Krisztina és Farkas Tamás Zenei szerkesztők szerint csakis a múlt alapos megismerésével lehet kapaszkodni a jövőbe. Ezt sikerült a besztercei színpadra is elhozni, az előadók, énekesek, zenészek, technikusok és segítőik munkájának köszönhetően, valódi kulturális élményt nyújtva a közönség számára, akik lelkesen tapsolták meg a művészeket.
Az esemény a Himnusz közös eléneklésével zárult, Bekecs Néptánc Színház zenekarának kíséretével, amely felemelő érzést keltett a jelenlévőkben, összekapcsolva a közösséget és erősítve a nemzeti összetartozás érzését a hősök tisztelete iránt.
A rendezvény célja nemcsak a múlt felelevenítése volt, hanem a szabadságért vívott küzdelem örökségének továbbadása is. Az eseményt az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei szervezete, a Besztercei MADISZ és a Pro Hereditatem Egyesület szervezte, támogatók pedig a Communitas Alapítvány és az RMDSZ Ügyvezető Elnöksége.
Érdemes kiemelni, hogy a rendezvény különleges atmoszférájához hozzájárult Emrich Lídia bemondó hölgy elegáns ruhája, amelyet saját kezűleg készített el az RMDSZ és a MADISZ által kezdeményezett, és jelenleg is zajló Varrd meg magad a viseleted nevű varróműhely keretében. Az alkotás nemcsak a helyi közösség kreativitását tükrözi, hanem a magyar népi hagyományok iránti tiszteletet is.

Külön köszönet illeti a besztercei Bella Design varrodát is, amely a precízen kidolgozott, elegáns Szendrey Júliát megjelenítő szereplőruhát készítette. A ruha tökéletesen illeszkedett a történelmi hangulathoz, és jelentősen hozzájárult a műsor szakmai színvonalához.