- Eranus Andrea-Enikő
- október 22, 2024
- zero comment
Tacsi Gyékényfonók Napja
Hagyományos rendezvényként ünnepelte a közösség örökségét és a gyékényfonás mesterségét október 20-án, a 14. Tacsi Gyékényfonók Napját. Az esemény istentisztelettel kezdődött, amely méltó keretet teremtett a nap további eseményeinek, a közösség kulturális összetartozására fektetve a hangsúlyt.
Az istentiszteletet követően a kulturális programok sorával folytatódott a rendezvény, amely a helyi kézművesség ünneplésére összpontosított és a hagyományos néptáncok egyaránt méltó helyet kaptak. Szilágyi Ilona, a rendezvény főszervezője, az RMDSZ tacsi szervezetének elnöke és tanácsosa, színpad elé invitálta az érdeklődőket, ahol fellépett a besztercei Vadrózsa közép-, kis- és haladó csoportja, továbbá a szentmátéi Kéknefelejcs néptánccsoport és a szászrégeni Járom néptánccsoport perdült táncra. Produkciójuk nagy tapsot váltottak ki.
A táncos előadások mellett a rendezvény egy másik kiemelkedő része volt a kézművesek kosárkiállítása a színpad elött, ahol a látogatók megismerkedhettek a gyékényfonás mesterségének csodálatosan szép eredményeivel.
Az eseményen jelen volt Szilagyi Zsolt és Zoltán-Sipos Tímea, az RMDSZ megválasztott megyei tanácsosai, valamint Décsei Atilla, az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei szervezetének elnöke és a megye alprefektusa is, aki köszöntötte a közönséget, hangsúlyozva, hogy a gyékényfonás egy ősi mesterség, amely a közösségek összefogását, szorgalmát, kitartását mai napig jelképezi, és reméli, hogy a következő generációk is ápolni fogják ezt a csodálatos hagyományt!
A helyiek és az érdeklődők egyaránt megismerhették, az értékek és hagyományok megőrzésének fontosságát, hiszen a gyékényfonás Tacson ma is élő mesterség, amely generációk óta formálják a település életét.