RMDSZ
2024. november 25. (hétfő) -
Katalin
napja Beszterce
1°C
1€
= 4.9759 lej
      
= 5.9774 lej
      
100HUF
= 1.2104 lej
      
1$
= 4.7742 lej
      

Betegszabadság csak betegeknek!

Elfogadta a kormány szerdai ülésén azt a sürgősségi rendeletet, amely változtat a betegszabadságok felírásának rendszerén. Az Egészségügyi Minisztérium javaslatának célja, hogy hatékonyabb ellenőrzést vezessen be.

Az új szabályok bevezetésével az Egészségügyi Minisztérium célja drasztikusan csökkenteni a visszaélések számát, hogy csak azok éljenek a lehetőséggel, akiknek valóban szüksége van az ápolásra és az orvosi ellátásra. A betegállományban lévőnek a betegszabadság felírásakor nyilatkoznia kell arról, hol lesz megtalálható a betegszabadság ideje alatt. Az első 5 betegnapon a munkáltató, utána a biztosító és a munkáltató együtt, ha szükséges, rendőrrel együtt is ellenőrizheti, hogy a beteg valóban az általa megjelölt címen tartózkodik-e. Amennyiben az orvos csak kórházban vagy klinikán végezhető ambuláns kezelést ír fel, ezt is jeleznie kell, kérésre, a munkáltatónak.

„Amikor kiadtuk a kórházvezetőség struktúrájának „karcsúsítását” célzó rendeleteket, amelyekkel visszavontuk 150 igazgató kinevezését, mert, a visszahívott igazgatók közül tizenketten hirtelen megbetegedtek. Mert aki betegszabadságát tölti, azt nem lehet leváltani. Ez is azt igazolja, hogy ami ma Romániában folyik a betegszabadságok terén, szerintem túl van a jóérzés határán– nyilatkozta Cseke Attila miniszter a szerdai kormányülést követően. – Sajnos, a betegeken csattan, hogy mások helytelen eljárása, visszaélései miatt nem élhetnek jogaikkal. Mert minden jogtalanul felírt, illetve feliratott betegnap, minden visszaélés a valóban beteg embereknek megmaradó pénzalapokat szívja el. Megengedhetetlen, hogy az Egészségügybiztosítási Alap körülbelül 6%-át betegszabadságok kifizetésére költse az ország, mint tavaly is. 2009-ben például, mintegy 923 millió lejt fizettek ki betegállományban lévőknek, és ez azt jelenti, hogy az összeg 2006 óta megkétszereződött, akkor 482 millió lejt fizettek ki. Vannak olyan megyék, ahol négyszeresére növekedett a kiadott beteglapok száma. Jelenlegi adataink szerint tavaly országszerte kb. 2,7 millió beteglapot adtak ki, alig több mint ötmillió munkavállalónak. És amikor valaki jogtalanul vesz ki betegszabadságot, veszélybe sodorja épp azokat, akik megbetegszenek, és akiknek nem lesz, miből kifizetni az ellátást” – magyarázta Cseke Attila.

Az Egészségügyi Minisztérium javaslatára a kormány szerdán elfogadta azt a rendeletet, amely módosítja a betegszabadságokra és társadalombiztosítási juttatásokra vonatkozó 2005/158. számú sürgősségi kormányrendeletet. A jogszabály először tartalmazza annak lehetőségét, hogy a hatóságok ellenőrizzék, hogy a betegállományban lévő személy valóban orvosi ellátásra szorul. Annak, aki a betegszabadságot fizeti – a munkaadónak, illetve a biztosítónak – lehetősége lesz ellenőrizni, hogy a szabadságolt munkavállaló valóban a járóbeteg-rendelésen van, illetve amikor nincs kezelésen, akkor otthon vagy az általa megjelölt ideiglenes lakhelyen tartózkodik. Ha nem találják otthon a beteget, a további betegnapokat nem fizetik ki.

A jogszabály szerint ugyanakkor emelkedik a visszaélések miatt kiszabható büntetések mértéke. Az eddigiek kétszeresével, 2.500 és 5.000 lej közötti összeggel büntethető, aki ok nélkül visszautasítja a betegpénz kiszámolását vagy kifizetését. Még többel, 5.000 és 10.000 lej közötti büntetéssel sújtható, aki jogtalanul állít ki beteglapot. A szabályok betartását az egészségbiztosító képviselői kötelesek ellenőrizni.

Az Egészségügyi Minisztérium becslései szerint az új szabályozás alkalmazásával 20%-kal csökkenhet a kibocsátott beteglapok száma, ami idén 142 millió lej körüli, a következő 4 évben pedig mintegy 190 millió lej megtakarítást jelenthet az Egységes Egészségbiztosítási Alapból (FNUASS – Fondul National Unic de Asigurari de Sanatate).

A jogszabály-módosítás nem vonatkozik a krónikus betegségekre, mint a tuberkulózis, a neopláziás vagy AIDS-es esetekre, a veszélyeztetet terhességekre, a szülés előtti és utáni szabadságra, a beteg gyerekek gondozására. Az ilyen esetekben felírt betegszabadságok nem befolyásolják a más betegségek miatt igényelt betegállomány időtartamát.

Betegszabadság csak betegeknek!