- Zoltán-Sipos Tímea
- július 2, 2015
- zero comment
„Ne hagyjátok a templomot, a templomot s az iskolát!”
Újítások a Léstyán József Besztercei Magyar Könyvtár keretén belül
Halljuk gyakran a híres Reményik Sándor idézetet. Miért fontos ez? Kérdezzük talán ennél is gyakrabban. Egyik legerőteljesebb magyarázat erre, hogy ámbár a XXI. század rohanó világában élünk, ne feledkezzünk meg néhány alapvető dologról, amely megtalálható a Reményik idézetben: a magyar kultúra, az oktatás, a hit. Ha jól átgondoljuk életünket minden körülöttük forog.
Mindezeket figyelembe véve 2013-ban a Besztercei Magyar Demokrata Szövetség (továbbiakban Besztercei MADISZ) az RMDSZ városi és megyei szervezetével közösen elkezdte a munkálatokat egy magyar könyvtár működtetéséhez Besztercén, amelyet 2014. március 15-én sikeresen fel is avattak. A könyvtár a Besztercei Magyar Ház könyvtártermében működik és a Léstyán József nevet viseli.
A könyvtár névadójáról tudni kell, hogy erdélyi római katolikus pap, művészettörténész volt, aki 1886. szeptember 21-én született Szovátán és 1958. június 27-én halt meg Besztercén. Élete során, 1931-től Besztercén szolgált, mint római-katolikus főesperes-plébános. Három írása jelent meg Beszterce műemlékei, Beszterce sz. kir. megyei város helyi tájékoztatója és Rövid útmutató a gyulafehérvári székesegyház megtekintésére (az első két könyv jelenleg megtalálható a könyvtárban elektronikus formátumban).
Mivel a könyvtár egyre nagyobb érdeklődésnek örvendett, ugyanakkor a terem különböző eseményeknek is színterévé vált, a Besztercei MADISZ továbbfolytatta idén is a munkálatokat a könyvtár bővítéséhez, fejlesztéséhez. Ha 2014-ben csupán egy terv volt a videotéka működtetése, 2015-ben sikerült ennek a kivitelezése.
„Meg kell találni annak a módját, hogy a fiataloknak is felkeltsük az érdeklődését a könyvtárak, a könyvek iránt. Bármennyire is szeretnénk azt, hogy a fiatalok újra annyi időt töltsenek olvasással, mint néhány évvel ezelőtt, el kell fogadnunk azt a helyzetet, hogy több olyan modern tényező van, ami elvonja figyelmüket az olvasástól. Ezt tudni kell kezelni. Emiatt döntöttünk úgy, hogy megpróbáljuk egy helyen «tárolni» a modern technológia elemeit, amelyek vonzóak számukra, és a hagyományos módszereket, avagy a könyveket.” – fogalmazott Zoltán-Sipos Tímea a videotéka megalakulásának lépéseiről, akitől azt is megtudtuk, hogy a könyvtár és videotéka fejlesztése még nem érte el a végső pontot, és amennyiben további anyagi források és természetesen humánerőforrások megengedik, minden évben valami plusszal fog gazdagodni a helység.
Folyó évben újabb könyvadományokban részesült a könyvtár, valamint a fiatalok szervezete is vásárolt főként az iskolai tanulmányok befejezéséhez szükséges szakkönyveket és nemcsak. Milyen kategóriákban olvashatóak könyvek?
- Népszerű egészségügy és gyógyítás/Orvostudomány
- Irodalom, költészet
- Tankönyvek
- Lexikonok, enciklopédiák, szótárak
- Gyermekkönyvek
- Gasztronómia
- Kézművesség
- Művészet, fényképészet és divat
- Építészet
- Tánc és zene
- Otthon és kert
- Tudomány és földrajz
- Történelem és régészet
- Üzlet, pénzügy és jog
- Sport
- Személyiségfejlesztés/Pszichológia
- Társadalomtudomány
- Politika és média
- Számítástechnika
- Technológia és gépészet
A könyvtár kiépítésekor különös figyelemmel kezelték az általános iskola tagozatosainak programját, beszerezvén a lehető legtöbb szükséges olvasmányt. Mindemellett a diákok számára most már megadatik a lehetőség, hogy az iskolában tanult irodalmi műveket nagy részét megfilmesített formában is megtekinthessék.
Jelenleg a könyvtárban megtalálható DVD-n az Egri csillagok Gárdonyi Géza regénye alapján, És mégis mozog a föld Jókai Mór regénye alapján, a Pál utcai fiúk Molnár Ferenc ifjúsági regénye alapján, Kárpáthy Zoltán Jókai Mór regénye alapján, az Isten hozta, őrnagy úr! Örkény István Tóték című kisregénye alapján, A helység kalapács Petőfi Sándor komikus eposza alapján, Az apostol és a Bolond Istók Petőfi Sándor műve nyomán, A fekete város Mikszáth Kálmán utolsó nagyregénye alapján, Csongor és Tünde Vörösmarty Mihály drámai költeménye alapján, Pacsirta Kosztolányi Dezső regénye alapján, Ábel a rengetegben Tamási Áron regénye nyomán, Édes Anna Kosztolányi Dezső regénye alapján, a Faust Johann Wolfgang von Goethe műve nyomán, Különös házasság Mikszáth Kálmán regénye alapján, Egy magyar nábob Jókai Mór regénye alapján, a Bűn és Bűnhődés Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij regénye alapján, Svejk, a derék katona I. és II. Jaroslav Hašek író műve nyomán és a közismert Indul a bakterház Rideg Sándor azonos című regénye alapján.
A könyvtárban megtalálható könyvek egy hónapra kikölcsönözhetőek, valamint a filmeket időpont egyeztetés során a könyvtárban meg lehet tekinteni. Ugyanakkor a könyvtárban megadatik a lehetőség tanulmányozásokra, kutatásokra is. A könyvtárban tanulmányozható a megyei magyar havilap, a Besztercei Híradó példányszámai is. A havilap 1992-ben látott először napvilágot, és azóta rendszeresen tudósítja Beszterce-Naszód megye magyar lakosait a körülöttük történő dolgokról, eseményekről.
A könyvtár nyitvatartási programja: hétfő-csütörtök 08:00 – 16:00, péntek 08:00 – 13:00, szombaton és vasárnap zárva. Jelenleg munkálatok zajlanak a könyvtár elektronikus leltárának az elérhetőségén.
A 2015-ben történő újításokat, infrastrukturális fejlesztéseket, könyvbeszerzéseket Beszterce város polgármesteri hivatala és a Communitas Alapítvány támogatta. „Ez alkalommal is köszönetet mondunk azon személyeknek, akik kisebb-nagyobb adományokkal hozzájárultak, hogy a Léstyán József Besztercei Magyar Könyvtár jelenlegi formájában működjön.” – fogalmazta meg Zoltán-Sipos Tímea.
Egy igazi könyvszerető ember nemcsak olvassa a könyvet. Hanem szereti is.