- Zoltán-Sipos Tímea
- június 16, 2015
- zero comment
Részletek az önálló magyar iskola létrejöttéről Besztercén (interjú)
Megszavazta a Beszterce Városi Tanács a különálló magyar iskola létrejöttét Besztercén, 2015. május 28-án. A javaslatot Antal Attila, helyi tanácsos vitte a tanács elé, ahol szavazat alá bocsájtották. Az iskola létrejöttéről, működéséről, adminisztratív helyzetéről elbeszélgettünk Décsei Atillával, az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei szervezetének elnökével és Antal Attilával, Beszterce város tanácsosával.
Z.S.T. Elsősorban gratulálni szeretnék, hiszen tudjuk, hogy ez egy fontos eredménye az érdekvédelmi szervezetnek!
D.A. Köszönjük szépen! Úgy vélem, hogy ez a siker Beszterce-Naszód megyei magyarságnak köszönhető, amelyet csütörtökön, május 28-án a besztercei tanácsban megszavaztak, hiszen ha a múltra visszagondolunk 1989 előtt is, a 60-as, 70-es években vagy akár a 90-es években is felmerült ez a kérdés Besztercén. Sajnos akkor az adott körülmények miatt nem történhetett meg, de hála Istennek idén ezt el tudtuk érni.
Kemény munka áll ennek a háta mögött hiszen, ha belegondolunk akkor egy tanácsossal a besztercei önkormányzatban el tudtuk érni, hisz az egy RMDSZ-es tanácsos mellett még 14-en voksoltak mellette, tehát összesen 15-ön a 21-ből. Éppen ezért mondom ez az érdem elsősorban a Beszterce-Naszód megyei magyarságé, a besztercei magyaroké, mert elsősorban ők voltak azok, akik támogatták, hogy képviselőjük legyen a városi tanácsban.
Külön köszönetet szeretnék mondani a besztercei magyar tagozaton oktató tanároknak, civil szervezeteknek, egyházak-nak, hiszen maga a határozat tervezet, amely be lett nyújtva a helyi tanácshoz, ezek támogatását is magába foglalta.
Z.S.T. Hogyan támogatja, a jövőre nézve, az RMDSZ az iskola fennmaradását, működését?
D.A. Bízom benne, hogy érdekvédelmi szervezetünk, sőt az anyaország is támogatni fogja az iskola működését. Az iskola jóformán állami intézmény, ennek működését az állam, avagy a helyi tanács támogatja. De mindezek mellett más támogatásokra is szükség van. Itt főképpen a bentlakás támogatására gondolok, hiszen négy évvel ezelőtt 41 férőhelyes bentlakás indult a református egyház keretén belül.
Nagyon oda kell figyelnünk az oktatásra, hiszen az oktatás a magyarság egyik alappillére. Éppen ezért fontos, hogy ami az oktatást illeti minden téren, nem csak bentlakástól tanszerekig, hanem bármilyen infrastrukturális fejlesztésre van szüksége az iskolának, az érdekvédelmi szervezet támogassa. Ez nagy fontossággal bír számunkra, hiszen a szórványban nem könnyű magyarnak megmaradni, hát még egy különálló jogi személyiséggel rendelkező iskolát fenntartani.
Z.S.T. Nemrégiben említést tett afelől, hogy iskola központokban is gondolkodnak. Mit is jelent ez valójában, miért előnyös az iskolások számára?
D.A. Megye szinten legkevesebb öt központban gondolkodunk: Szentmátéban, Vicében, Magyardécsében, Bethlenben és Besztercén. Sajnos csökken a létszám és gyerek hiány miatt sok helyen összevont osztályok működnek, és sajnos két három gyerekkel nagyon nehéz megmenteni egy összevont osztályt is. Ezért lehetőséget szeretnénk nyújtani, főképpen segítséget ezeknek a gyerekeknek, hogy továbbtanulhassanak anyanyelvükön ezekben a központokban.
Z.S.T. Hogyan próbálja hatékonyan kezelni az érdekvédelmi szervezet a diákok, fiatalok szabadidejét, hiszen a tanulás mellett ez is egy fontos tényező?
D.A. Valóban a diákok szabadidejét tarta-lommal kell feltölteni. Éppen ezért köszönetet szeretnék mondani az ifjúsági szervezetnek, a Besztercei MADISZ-nak, akivel közösen próbálunk szervezni különböző programokat. Vitadélutánoktól megkezdve, biciklitúráig, vagy akár különböző rendezvényeket valósítottunk meg, ahol a fiatalok érzik, hogy ott a helyük, az ő jelenlétük fontos és mindezek mellett ismerkedhetnek is. Jó pár évvel ezelőtt az ifjúsággal sikerült olyan programokat is rendezni és rendezvénysoro-zatokat elindítani megye szinten, amelyek a mai napra kinőtték magukat. Ilyen a MADISZ focikupa vagy a karácsonyi rendezvény. A hagyományos rendezvények mellett vannak új rendezvények is, melyeket közös együttmű-ködéssel sikerült megvalósítanunk és ezáltal színes szabadidős tevékenységeket tudunk ajánlani a diákoknak.
Továbbra is arra kérek mindenkit, nemcsak a beszterceieket, hanem a Beszterce-Naszód megyei magyarokat, és főképpen a szülőket, nagyszülőket, hogy nyugodtan irányítsák Besztercére és Bethlenbe a gyerekeket a középiskolába, hiszen ezek olyan iskolák, ahol az itt végző diákok megállták helyüket az életben.
***
Z.S.T. Ön volt az, aki az önálló magyar iskola lérejöttének javaslatát a helyi tanács elé vitte, ahol szavazat alá bocsájtották. Mennyire volt akadályokkal tele ez a kivitelezés?
A.A. Ha arra a pillanatra gondolok, amikor a határozattervezet legelső formájában meg-született, egy ugyancsak megyei példa mintájára, valamint arra a rengeteg átírásra, kiegészítésre, újratervezésre , amit mindössze egy év alatt elértünk, azt kell mondjam, hogy akadály igenis akadt, nem is kevés. A legtöbb azonban inkább formai volt, amin aránylag könnyen lehetett módosítani.
A legnehezebben leküzdhető akadály az emberi visszautasítás vagy konzervativizmus, amibe sokszor ütköztem, ütköztünk. Az ilyen jellegű akadály leküzdése azonban sokkal nagyobb elégtétellel szolgál, mint bármilyen formai nehézség korrigálása. Sokszor át nem gondolt akadályokat próbáltak utunkba gördíteni egyesek, akiknek talán még most is nehezükre esik megérteni, hogy Beszterce városa megszavazta a különálló magyar iskolát…
Jó példa erre a következő megjegyzés: „jó jó, sikerült a magyar iskola, de lesz gyermek hozzá?” Igen, igazuk van, de a válasz már eddig is előttük állt, vagyis inkább a realitás. Úgy, ahogy egy iskola nem működhet tanulók nélkül, a magyar tagozat sem létezhetne gyerekek nélkül, de a magyar oktatás különálló intézményként több ideig fent tarthatná kevés létszámmal az osztályait, mint egy közös iskola a kislétszámú magyar osztályokat. Nézzenek körül a megyében, a már megszűnt magyar osztályokra és meggyőződhetnek az igazamról
Z.S.T. A 2015-2016-os tanévtől már érvénybe lép a döntés, Besztercének lesz egy különálló magyar oktatási intézménye. De amire nagyon kíváncsiak főként a szülők, az adminisztratív rész. Hol és hogyan fog működni az iskola?
A.A. A polgármester nyilvánosan kihirdette, így hát én sem takargatom azt a tervet, miszerint a város inkább alsó részében, a vonat és buszállomáshoz elég közel lesz az az épület, ahol működhet az egész magyar tagozat, egy európai pénzeken feljavított épületben, ahol lehetőség nyílik mindarra, amit megál-modtunk egy magyar iskolaközpontnak. Addig a líceumi és elemi osztályokkal továbbra az Andrei Muresanu Főgimnáziumban maradunk egy közös megegyezés alapján, adminisztratív szempontból pedig, együtt a gimnáziumi osztályokkal az egészségügyi iskola visszaszolgáltatott épületében fogunk működni, ahol a nyár folyamán megfelelő szintre hozzák az üzemeltetéshez szükséges feltételeket.
A magyar tanári kar természetesen ugyanaz marad, talán még ki is egészül, a román kollégákat illetően pedig, előzetes konzultálás után mondhatom azt, hogy az Andrei Muresanu-ban maradnak, ugyanis van elegendő óra azáltal, hogy egy pár idősebb tanár nyugdíjba vonul, így megmarad a katedrájuk a magyar osztályok nélkül is. Így hát megerősíthetem azt, hogy a tanári karunk kiegészül majd remélhetőleg olyan tanárokkal, akik a magyar nyelvet is anyanyelvi szinten beszélik, nemcsak a románt vagy az idegen nyelvet.
Z.S.T. Vannak-e már visszajelzések, hogy viszonyulnak a szülők az ötlethez?
A.A. A szülők közül az elején akadtak szkeptikusok vagy egyenesen ellenzékbe vonulók, azonban mióta ilyen közel állunk a célhoz, lassan mindenki magáénak tekinti ezt a tervet és mondhatom azt, hogy kellemesen meglepődtem az utóbb időben, amikor a leghevesebb ellenzőktől kaptam értékes ötleteket a magyar iskola jövőjére, kinézetére, céljaira nézve. Remélem mindannyian egy hajóban fogunk utazni, egy biztonságosabb és szebb iskolai jövő felé.
Z.S.T. Végezetül még csak annyit szeretnék kérdezni hogyan tovább? Vannak-e már tervek ami az iskola jövőjét illeti?
A.A. Terveink természetesen vannak, főleg miután a végleges épületbe be fogunk költözni, azonban azok közül még sok távlatinak tűnhet. Amit azonban a legsürgősebbnek tekintek az az, hogy minél hamarabb sikerüljön elérni azt, hogy a bentlakó tanulóink egyre kevesebbet fizessenek a havi költségekre és mindezt pályázatok és ösztöndíjrendszerrel szeretnénk elérni, valamint az, hogy a piac reális felmérésével indítsunk a sörgősen egy szakosztályt, hisz rengeteg az érdeklődő, a megye minden magyarlakta településén.
A többi tervről még talán csak annyit árulnék el, hogy továbbra is komolyan, de egyre magasabb szinten és egyre felelős-ségteljesebben akarunk működni, amit egy különálló magyar iskola keretén belül most már akadálymentesen meg lehet valósítani.