2024. december 18. (szerda) -
Auguszta
napja Beszterce
4°C
1€
= 4.9755 lej
      
= 6.0232 lej
      
100HUF
= 1.2116 lej
      
1$
= 4.7397 lej
      

„Egység a sokféleségben!”

Beszterceiek a politika fellegvárában – Brüsszelben
 
Brüsszel legcsodálatosabb részeit volt alkalma megtekinteni egy hattagú besztercei csoportnak. Április 11 és 13 között látogattunk el az Európai Parlamenthez, a Grand Placehoz, körbejártuk a város központját, és végül kis történelmi ízelítőt is kaptunk Waterloonál. Becsky Kinga, Sipos Tímea, Székely Emese,  Zoltán Attila Csaba, Biró Alpár és Füstös Ferenc voltak azok, akik az RMDSZ és MADISZ-nál tevékenykedve kiérdemelték a brüsszeli kirándulást.
 
Kolozsvárról indultunk busszal Pestig, majd repülővel Brüsszelbe a Charleroi repülőtérig, ahol Bálint Margit, Winkler Gyula európai parlamenti képviselő asszisztense várt minket. Úton a szálloda fele röviden elmondta, hogy mi lesz az elkövetkezendőkben a teendő. A Hotel Saint Nicolas szállodában szállásoltak el bennünket. Miután mindenki elfoglalta a szobáját, vacsorázni mentünk Brüsszel egyik jellegzetes étteremében, a Les Mémoires de Grétry-ben. Itt megtisztelt bennünket Winkler Gyula, európai parlamenti képviselő is. Finom, háromfogásos vacsora következett. A menüt mindenki kiválaszthatta magának: sajt, rák, saláta, csirke-, marha- vagy disznóhús körettel. Az étkezést esti séta követte, majd mindenki nyugovóra tért.
A második napra a Parlamenti látogatás volt betervezve. Reggeli után, a 95-ös autóbusszal elindultunk az Európai Parlament fele. Útközben megcsodáltuk a belga Királyi Palotát, csodaszép. Miután megérkeztünk, elmagyarázták nekünk az intézmény szerepét és működését, két nyelven: románul és magyarul. Röviden a parlamentről annyit szeretnék írni, hogy 1979 óta az európai polgárok milliói minden ötödik évben megválasztják képviselőiket az Európai Parlamentben.
Az EU 27 tagállamának mintegy 500 millió állampolgárát képviseli. Habár a hivatalos székhelye Strasbourgban van, a képviselők Brüsszelben bizottságokban is üléseznek, ahol rendkívüli plenáris ülésszakokra is sor kerülhet. A viták az EU valamennyi hivatalos nyelvén zajlanak, jelezvén, hogy a Parlament sokszínű, multikulturális Unió híve, amelyet az alábbi jelmondat is tükröz: „Egység a sokféleségben!”.
Itt jártunk mi! Alkalmunk volt megnézni azt a helyet, ahol döntéseket hoznak. Megmutatták nekünk, hogyan történik a szavazás, milyen szempontok szerint foglalnak helyet a képviselők stb. Miután ezeket láttuk és hallottuk, az RMDSZ EP-képviselője, Winkler Gyula is tartott egy rövid, de tartalmas előadást. Az érdekesség és a kedvesség jeléül, főként azért, hogy megmutassa nekünk, Brüsszelben is nyílnak tulipánok, minden jelenlevő hölgy kapott egy csokorral a képviselőtől. Fotózás és ebéd után ellátogattunk az Európai Parlament információs irodájához, ahol kiadványokat és térképeket gyűjthettünk a Parlamentről, de az Európai Unióról is, természetesen minden tagállam nyelvén.
Az izgalmak nem értek itt véget, ugyanis eljutottunk a brüsszeli Heysel parkban levő Atomiumhoz. Ez a látványos épület az 1958-as brüsszeli világkiállításra készült, és annak egyik fő attrakciója volt. Egy körutat tettünk mind a kilenc gömbjében, ami kész izgalom volt. A legfelsőből láthattad a város gyönyöreit, egy másikban a csillagászat terén találtad magad. Egy harmadikban a nagyokhoz hasonló kis gömbök voltak felszerelve és alvóhelyiségekként berendezve. Továbbá vendéglő, mozi, kiállítás. Minden gömb más látnivaló. E felejthetetlen élmény után megvacsoráztunk a város egy másik éttermében, a Coin de Mer-ben.
Habár elérkezett – sajnos – a harmadik nap, ez is izgalmakat rejtegetett. Átélhettük egy részét azoknak a perceknek, amelyeket Napóleon 1815. június 18-án. Meglátogattuk Waterloot, a napóleoni csata helyszínét. Felmentünk a csata emlékére emelt oroszlán szoborhoz, majd két dokumentumfilmet néztünk meg. Esélyünk volt feljutni a Panoráma körképhez is, amely nagy hatással volt mindannyiunkra. Egy gomba alakú helyiség, amelynek a falaira részletek vannak festve a csatáról. Ha a korláthoz mész, élethű elemek állnak veled szemben: mindenki tudja, mi marad egy nagy csata után: halottak, összedőlt épületek, kardok, döglött lovak. Ez után a viaszmúzeumot sem hagyhattuk ki, ahol ugyancsak a csatára való készülődés részletei elevenedtek fel. Napóleon épp egy tervet próbál kieszelni, Napóleon és társai egy döntéshozatal közepette, Richard Sharpe, az orániai herceg, Napóleon halotti maszkja és folytathatnám. Minden annyira élethű volt. Fantasztikus élményben részesültünk. Ízelítőként, tekintsd meg a képgalériát.
Miután megvolt a fényképeződés, indultunk vissza a Charleroi repülőtérhez, majd búcsút intve az ott eltöltött napoknak és bennünket fogadó embereknek, hazautaztunk. Idén hat embernek, a MADISZ és RMDSZ-ért tett munkája volt jutalmazva, de a következő ilyen kirándulásnál akár te is benne lehetsz a csapatban. Bármit teszünk magunkért, magyarokért tesszük. Ne hagyjuk az esélyt elsuhanni mellettünk, ugyanis mindent alkalmat ki kell használni, mert lehet, nem jön kétszer.
Ezáltal is bátorítani szeretnék minden 18 éven felüli fiatalt, hogy iratkozzanak fel a MADISZ csapatába, mivel esélyt biztosít nekik saját jövőjüket illetően: sok embert ismerhetnek meg, rengeteg helyre ellátogathatnak, és mindez jutalmakkal is jár.